جامعة الملك عبدالعزيز

KING ABDULAZIZ UNIVERSITY

Faculty of Medicine

 

 

               
Name Mahmoud Shaheen Al-Ahwal
Academic Position Professor
Specialty / subspecialty Professor of Internal Medicine and oncology
Qualifications and certificates Bachelor of Medicine and Surgery on 07/06/1983 AD, with a very good and second class honors degree from Faculty of Medicine & Allied Health Sciences in King Abdulaziz University.
American Board of Internal Medicine (ABIM) on 12/09/1990 AD.
Fellowship of Royal College of Physicians & Surgeons, Canada (FRCPC) in Internal Medicine from the University of Alberta, Edmonton, Canada, in June 1991 AD.
Fellowship of Royal College of Physicians & Surgeons, Canada (FRCPC) in Oncology from the Cross Cancer Institute - University of Alberta, Edmonton, Canada, in September 1994 AD.
Administrative positions Chairman, Department of Medical Pharmacology
Demonstrator in the department of Internal Medicine in the Faculty of Medicine at King Abdul Aziz University from 04/08/84 until 01/06/87 AD.
Assistant Professor in the department of Internal Medicine, Faculty of Medicine at King Abdulaziz University in 20/7/1992 AD.
Present Board Director of the National Cancer Registry in KAUH National Cancer Registry since 10/5/ 1998 AD.
Associate Professor of Internal Medicine and Oncology in the department of Internal Medicine in the Faculty of Medicine at King Abdul Aziz University in 16/2/1999 AD.
Professor of Internal Medicine and Oncology in the department of Internal Medicine in the Faculty of Medicine at King Abdul Aziz University since 1/7/2006 AD.
Professor and Medical Consultant Oncologist in the department of Medicine, division of Oncology, at King Abdul Aziz University Hospital, since July 2006 Ad.
Present Chairman of Medical Pharmacology department in the Faculty of Medicine.
Present Board member of Gulf Federation for Cancer Control, since Jan. 1st 2007 AD.
Present Regional Editor for the Gulf Journal of Oncology (GJO), since Jan. 1st 2007 AD.
Present Chairman of the Saudi Scientific Society of Internal Medicine in the Kingdom of Saudi Arabia since Feb. 2009 AD.
Present Dean of the Faculty of Medicine since July 13, 2009 AD.
Present Colorectal Cancer Chair Supervisor since 17/3/2010 AD.
Present Editor-In-Chief of Saudi Journal of the Saudi Society of Internal Medicine (SSIM) since July 2010 AD.
Telephone 6401000 – Ext: 52035
Fax 6400592
E mail mahwal@kau.edu.sa
P.O. Box 21589 Jeddah 80215
Send To Friend Print Page Error Page Add Page Link To Your Site
Last Update 3/7/2018 10:23:26 AM